Opisujemy, ile trwa zarejestrowanie znaku towarowego. Przeczytaj, w jaki sposób, gdzie i jak można takiej rejestracji znaku dokonać.
Znak towarowy to każde oznaczenie, które daje możliwość odróżnienia towarów lub usług jednego przedsiębiorcy od oferty konkurencji. Może nim być m.in.: logotyp, słowo lub fraza, kolor, a nawet charakterystyczny dźwięk. Tu zobaczysz przykłady znaków towarowych.
Znak towarowy rejestruje się zawsze dla konkretnych towarów lub usług, do opatrywania których ten znak jest przeznaczony.
Aby chronić znak towarowy w Polsce, należy dokonać zgłoszenia w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej – UPRP.
W celu uzyskania ochrony znaku w całej Unii Europejskiej, wniosek o rejestrację znaku należy złożyć do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – EUIPO.
W pojedynczych krajach można ubiegać się o rejestrację znaku towarowego bezpośrednio przed krajowym urzędem. Można też skorzystać z rejestracji międzynarodowej znaku towarowego w WIPO.
Gdy zgłosimy znak do UPRP, to w pierwszej kolejności Urząd sprawdzi, czy istnieją przeszkody do zarejestrowania znaku, na podstawie których Urząd mógłby odmówić rejestracji „z urzędu”. Jeśli Urząd takich przeszkód nie zidentyfikuje, to następuje publikacja informacji o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego (BUP).
Od daty tej publikacji biegnie 3-miesięczny okres sprzeciwowy. To czas, w którym każdy może wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego – powołując się na swoje prawo wcześniejsze.
Jeśli nie ma przeszkód do odmowy rejestracji „z urzędu” i nikt nie złoży sprzeciwu, to w ciagu ok 1-2 miesięcy od zakończenia okresu sprzeciwowego UPRP wydaje decyzję tzw. „warunkową” – o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy.
Po jej otrzymaniu należy koniecznie, w ciągu 3 miesięcy, uiścić wskazane w decyzji warunkowej opłaty: za publikację i za pierwszy 10-letni okres ochrony znaku.
Gdy decyzja warunkowa uprawomocni się, a opłata w terminie wpłynie na konto Urzędu, UPRP przyzna znakowi numer rejestracji i prześle świadectwo ochronne. Polski urząd patentowy wydaje je w formie papierowej.
Przy całkowicie bezproblemowej procedurze, całość – od daty zgłoszenia do daty wydania decyzji warunkowej – trwa ok. 6 miesięcy. Po dlaszych kilku miesiącach i terminowym opłaceniu decyzji warunkowej otrzymamy pocztą świadectwo.
Zakładając, że urząd zarejestruje znak, to jego ochrona biegnie od daty zgłoszenia. Z kolei znaczek ® można legalnie stosować dopiero po otrzymaniu decyzji warunkowej – jeśli zostanie ona terminowo opłacona.
Procedura rejestracji znaku towarowego w EUIPO jest bardzo podobna do tej przed polskim urzędem.
Jeśli procedura potoczy się zupełnie bezproblemowo, to EUIPO rejestruje znak towarowy po ok. 6 miesiącach od daty zgłoszenia.
W EUIPO opłatę urzędową za zgłoszenie, rejestrację i pierwszych 10 lat ochrony, wnosi się dokonując zgłoszenia znaku do urzędu. Jeśli EUIPO nie zarejestruje znaku, to niestety całość kwoty przepada.
EUIPO wydaje certyfikat rejestracji znaku towarowego w formie elektronicznej. Najczęściej otrzymujemy go już po kilku dniach od decyzji EUIPO o zarejestrowaniu znaku.
Przed dokonaniem zgłoszenia należy przeprowadzić badanie znaku towarowego, Choć nie jest ono wymagane przez urząd patentowy, to bardzo przydaje się w podejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących marki. Badanie bowiem polega na sprawdzeniu, czy:
– istnieją przesłanki do tego by urząd odmówił rejestracji znaku „z urzędu”,
– występują znaki zidentyczne lub myląci podobme zgłoszone wcześniej, które stanowią przeszkodę do zarejestrowania znaku i do jego legalnego używania w obrocie rynkowym.
Badanie może nas uchronić przed zbędnym wydatkiem na zgłoszenie znaku towarowego, które obarczone jest sporym ryzykiem niepowodzenia, a także przestrzeże nas przed używaniem marki, która naruszałaby rejestracje cudzych znaków towarowych – co mogłoby mieć dla nas negatywne konsekwencje (np w postaci pozwu od właściciela takiego znaku wcześniejszego).
Pomożemy Ci zarejestrować znak towarowy. Napisz do nas i zapytaj nas o ofertę!