Przed zarejestrowaniem firmy lub wprowadzeniem na rynek nowej marki produktu warto sprawdzić, czy wybrana przez nas nazwa nie jest zastrzeżona i czy możemy jej legalnie używać.
Przede wszystkim należy zweryfikować, czy są zastrzeżone znaki towarowe wcześniejsze, które stanowią przeszkodę legalnego używania naszej nazwy – a także jej rejestracji jako znaku towarowego.
Sprawdzenie, czy nazwa jest zastrzeżona może uchronić nas przed wyborem oznaczenia, którego używanie obarczone będzie ryzykiem pozwu ze strony właściciela wcześniejszego znaku towarowego lub wcześniejszego prawa do firmy.
Wielokrotnie klienci pytają nas: Jak sprawdzić czy nazwa firmy jest wolna? Jak sprawdzić czy nazwa produktu jest zastrzeżona?
W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że nazwy chronione są w odniesieniu do terytoriów konkretnych państw. Aby z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedzieć na te pytania w odniesieniu do terytorium Polski, należy przebadać dwa typy zarejestrowanych praw:
Gdy chcemy sprawdzić znaki towarowe chronione na terytorium Polski, konieczna jest weryfikacja trzech grup znaków towarowych. W Polsce chronione są bowiem następujące rodzaje znaków towarowych:
Sprawdź czy nazwa firmy istnieje, korzystając z wyszukiwarek:
Jak sprawdzić zastrzeżone nazwy – znaki towarowe? Skorzystaj z:
Korzystanie z wyżej wskazanych wyszukiwarek jest łatwym, bezpłatnym i szybkim sposobem na sprawdzenie czy identyczna nazwa zastrzeżona jest jako firma lub znak towarowy. Nie jest to jednak wyszukiwanie pełne i wystaczające, wyniki nie pokazują bowiem nazw myląco podobnych do nazwy badanej.
Problematyczne jest korzystanie z powyższych wyszukiwarek, gdy chcemy znaleźć nazwy podobne – trudno jest bowiem wymyślić i przeszukać wszelkie możliwe kombinacje nazw podobnych. Aby to sobie to uzmysłowić, należy wskazać, że w samym tylko EUIPO zarejestrowanych jest ponad 11 milionów znaków towarowych!
Ww. ogólnodostępne darmowe wyszukiwarki nie są narzędziami idealnymi, a znalezione za ich pomocą nie dadzą nam pewności wyniku. Bowiem nie tylko znaki towarowe identyczne (które łatwo tymi wyszukiwarkami znaleźć) mogą stać na przeszkodzie legalnego używania naszej nazwy, ale również znaki towarowe myląco podobne. Badanie znaków towarowych na podobieństwo jest więc kluczowe. Dlatego warto zlecić kompleksowe przebadanie możliwości legalnego używania danej nazwy profesjonaliście – rzecznikowi patentowemu.
Sprawdzamy, czy dana nazwa jest zastrzeżona. Prowadzimy badania znaków towarowych na identyczność i podobieństwo. Zapytaj nas o ofertę na badanie Twojego znaku.
Najczęstszymi błędami przy sprawdzaniu, czy nazwa jest zastrzeżona są:
O kolizji znaków towarowych możemy mówić, gdy odbiorca (konsument) może się pomylić i uznać że towary / usługi opatrywane daną nazwą (znakiem towarowym) pochodzą od innego przedsiębiorcy.
Dokonując oceny bierze się pod uwagę:
Ocena, czy nazwy ze sobą kolidują nie jest prostym zadaniem. Błędna ocena może prowadzić do wyboru „niebezpiecznej” nazwy i dużego ryzyka w prowadzeniu biznesu, mogącego doprowadzić nawet do sporu sądowego. Dlatego przeprowadzenie badania, by sprawdzić czy znak towarowy jest zastrzeżony najlepiej powierzyć specjaliście – rzecznikowi patentowemu.
Sprawdzamy, czy dana nazwa jest zastrzeżona. Prowadzimy badania znaków towarowych na identyczność i podobieństwo.
Napisz do nas i zapytaj nas o ofertę!