Patent może zostać udzielony na nowy i nieoczywisty wynalazek, czyli rozwiązanie o charakterze technicznym. Kto może ubiegać się o udzielenie patentu na wynalazek? Komu przysługuje prawo do patentu?
Patent na wynalazek przyznaje jego właścicielowi skuteczne narzędzie prawne by sprzeciwić się korzystaniu z wynalazku przez osoby trzecie – na terytorium, na którym ów patent obowiązuje.
Co bardzo ważne: jeśli chcemy uzyskać monopol na daną technologię, należy dokonać zgłoszenia wynalazku do urzędu patentowego, zanim komukolwiek ujawnimy szczegóły naszego nowatorskiego rozwiązania. Sprawa jest prosta w przypadku, jeśli to my sami opracowaliśmy rozwiązanie i chcemy zgłosić wynalazek na własną rzecz (albo na jednoosobową działalność gospodarczą). Co jednak w przypadku, jeśli zgłoszenie wynalazku do urzędu patentowego ma zostać dokonane na rzecz spółki?
Najczęściej nowe rozwiązania opracowują pracownicy działu rozwoju lub projektowego. Czy prawo do uzyskania patentu na wynalazek przechodzi zawsze na zatrudniającą ich firmę?
Czasem projektowanie nowych rozwiązań technicznych zlecane jest podwykonawcom w ramach umowy B2B. Niekoniecznie jest jednak tak, że firma poprzez uregulowanie faktury za zlecenie, zyskuje prawo do zgłoszenia wynalazku do urzędu patentowego.
Twórcą wynalazku jest osoba fizyczna – nigdy spółka. Najczęściej to właśnie twórcy przysługuje prawo do uzyskania patentu na wynalazek w UPRP czy w EPO. W przypadku kilku współtwórców, prawo przysługuje im wspólnie.
Istnieją wyjątki od powyższej zasady:
Prawo do uzyskania patentu jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie prawa do zgłoszenia wynalazku (czyli prawa do uzyskania patentu na dane rozwiązanie techniczne) wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej.
Poniżej opisujemy najczęście spotykane przypadki, kiedy spółka nie ma prawa do uzyskania patentu – bowiem prawo do zgłoszenia wynalazku pozostaje przy twórcy.
W podobnych przypadkach, jeśli to spółka ma być zgłaszającym wynalazek do urzędu patentowego, to trzeba przenieść prawo do uzyskania patentu z twórcy/ów na firmę. Takie przeniesienie winno odbyć się za opłatą – czyli, w praktyce, prawo do zgłoszenia wynalazku powinny być „sprzedane”. Jest to prawo o charakterze majątkowym. Jeśli zostanie przeniesione nieodpłatnie, to zostanie uznane za darowiznę przez urząd skarbowy.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, to twórca wynalazku ma nadal prawo do wynagrodzenia za korzystanie z tego wynalazku, przez przedsiębiorcę – podczas gdy prawo korzystania z wynalazku bądź prawo do uzyskania patentu, przysługuje przedsiębiorcy na podstawie dokonania wynalazku w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy.
Jeżeli strony nie uzgodniły wysokości wynagrodzenia, wynagrodzenie to ustala się w słusznej proporcji do korzyści przedsiębiorcy z wynalazku, z uwzględnieniem okoliczności, w jakich wynalazek został dokonany, a w szczególności zakresu udzielonej twórcy pomocy przy dokonaniu wynalazku, oraz zakresu obowiązków pracowniczych twórcy w związku z dokonaniem wynalazku.
Te kwestie można uregulować w umowie. Warto więc zlecić sporządzenie takiej umowy kancelarii patentowej – tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy firmy i prawo do patentu.
Wyrażenie „prawo do patentu” to „masło maślane”, gdyż udzielony przez urząd patentowy patent jest prawem podmiotowym do wynalazku objętego tym patentem.
Prawo do udzielonego patentu przysługuje osobie (fizycznej bądź prawnej), na rzecz której urząd patentowy udzielił patentu. Informacja ta widnieje w rejestrze urzędu patentowego. Rejestry Urzędu Patentowego RP oraz Europejskiego Urzędu Patentowego są dostępne online.
Patent może zostać przeniesiony na inną osobę – pisemną umową. To na właścicielu patentu ciąży obowiązek aktualizacji informacji zawartych w rejestrze – powinien on zawiadomić urząd, o tym, że nabył dany patent i zawnioskować o dokonanie stosownej zmiany w rejestrze.
Napisz do nas i zapytaj nas o ofertę!