Prawo ochronne na znak towarowy może zostać wygaszone. Na czym polega wygaszenie rejestracji znaku towarowego? Czym wygaszenie różni sie od unieważnienia rejestracji znaku towarowego?
Znak towarowy to oznaczenie, które służy do identyfikacji i odróżnienia towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Zobacz przykłady znaków towarowych.
Zarejestrowanie znaku towarowego (uzyskanie nań prawa ochronnego) oznacza, że jego właściciel uzyskuje wyłączne prawo do używania tego znaku, w odniesieniu do towarów lub usług, dla których został zarejestrowany, na danym terytorium (np. w Polsce dla znaków zarejetrowanych w UPRP lub w całej UE, dla znaków zarejestrowanych w EUIPO).
Zgodnie z art. 168 ust. 1 ustawy Prawo Własności Przemysłowej (pwp):
Natomiast art. 169 ust 1. pwp stanowi, że:
W ww. przypadkach z art 169, Urząd Patentowy na wniosek każdej osoby wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy.
O wygaszenie prawa ochronnego na znak towarowy zawnioskować może każdy.
Wniosek o wygaszenie rejestracji znaku towarowego składa się do urzędu, w którym ten znak jest zarejestrowany. Na przykład: do Urzędu Patentowego RP (UPRP) w odniesieniu do znaku polskiego, lub do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) dla znaku unijnego.
Jeśli wnosimy o wygaszenie prawa ochronnego na znak towarowy z powodu braku jego używania przez minionych 5 lat, to wystarczy jedynie opłacić opłatę urzędową i złożyć zwięzły wniosek, w którym wskażemy jakiego znaku towarowego on dotyczy i od jakiej daty żądamy wygaszenia jego rejestracji. Nie potrzeba pisać argumentacji – bowiem to na właścicielu znaku spoczywa obowiązek wykazania, że swojego znaku we wskazanym okresie rzeczywiście używał. Jeśli tego nie nie wykaże, to urząd wyda decyzję o wygaszeniu ochrony znaku – w zakresie towarów lub usług, dla których znak jest zarejestrowany, a nie przedłożono dla nich dowodów używania znaku.
W decyzji o wygaszeniu rejestracji znaku towarowego, urząd zawsze podaje datę dnia, z którym ochrona znaku wygasa. Zatem efekt wygaszenia prawa ochronnego na znak towarowy to efekt ex nunc.
Wygaszone prawo ochronne na znak towarowy istniało – od daty zgłoszenia znaku do wskazanej w decyzji urzędu daty jego wygaszenia.
Gdy urząd wydaje decyzję o unieważnieniu prawa ochronnego na znak towarowy, to efekt jest taki, jakby rejestracja tego znaku nigdy nie istniała. Unieważnienie ma więc efekt ex tunc, czyli „od początku”.
Natomiast dla wygaszenia ochrony znaku towarowego, z powodu braku jego rzeczywistego używania, najwcześniejszą możliwą datą jest pierwszy dzień po upływie 5 lat od daty rejestracji znaku.
Złożenie wniosku o wygaszenie rejestracji znaku towarowego niesie za sobą następujące koszty:
UPRP:
EUIPO:
W decyzji w sprawie wygaszenia rejestracji znaku towarowego urząd orzeka o kosztach. Zazwyczaj to strona przegrywająca ponosi koszty opłaty urzędowej oraz pełnomocnika, które – jeśli pełnomocnikiem jest rzecznik patentowy – najczęściej wynoszą: w UPRP 400 pln, a w EUIPO 300 eur.
Eksperci z zakresu prawa własności intelektualnej pomogą w zrozumieniu procedury wygaszeniowej znaku towarowego oraz zapewnią odpowiednią ochronę prawną interesów Klienta. Powierzenie przygotowania wniosku o wygaszenie rejestracji znaku towarowego lub opracowania argumentacji i materiałów dowodowych na obronę znaku rzecznikowi patentowemu może znacznie zwiększyć szanse na sukces w postępowaniu.
W imieniu naszych Klientów składamy wnioski o unieważnienie rejestracji znaków towarowych. Pomagamy też bronić znaku, gdy ktoś złoży wniosek o wygaszenie prawa ochronnego na znak naszego Klienta. Zapytaj nas o ofertę.