Rejestry Urzędu Patentowego RP czy EUIPO zawierają informacje dotyczące firm i ich własności intelektualnej. Bardzo istotne jest regularne aktualizowanie tych danych w rejestrach. Niezaktualizowane informacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Na czym polega i ile kosztuje zmiana w rejestrze urzędu patentowego? Wyjaśniamy!
Rejestr praw własności przemysłowej to oficjalna, urzędowa baza danych, w której znajdują się informacje o patentach, znakach towarowych, wzorach przemysłowych oraz innych prawach własności przemysłowej. Rejestr umożliwia sprawdzenie m.in. statusu ochrony, danych właściciela prawa oraz daty ważności poszczególnych praw, chronionych w danym urzędzie.
W rejestrach znajdziemy m.in. takie informacje jak:
W Polsce rejestr praw własności przemysłowej prowadzi Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). To instytucja odpowiedzialna za przyjmowanie wniosków, rejestrację i nadzór nad ochroną praw własności przemysłowej.
EUIPO (Urząd UE ds. Własności Intelektualnej) ma swój osobny rejestr, w którym znajdziemy unijne znaki towarowe i wzory wspólnotowe.
Do najczęstszych zmian, które wymagają aktualizacji w rejestrze, należą:
Opłata urzędowa za ujawnienie zmiany w rejestrze UPRP wynosi 70 zł od jednej zmiany.
EUIPO pobiera opłatę urzędową wyłącznie za ujawnienie zmiany właściciela do wzoru wspólnotowego (designu) – 200 EUR za jeden wzór, ale nie więcej, niż 1000 EUR, jeśli składamy wniosek o ujawnienie zmiany właściciela kilku wzorów jednocześnie. Dla zmian dot. unijnych znaków towarowych nie ma opłat.
Dokonując ujawnienia zmiany w rejestrze z pomocą rzecznika patentowego należy uwzględnić również następujące koszty:
Aktualizacja danych właściciela prawa własności przemysłowej w rejestrze właściwego urzędu jest niezwykle ważna z kilku powodów:
Przykład
Spółka Ixi sp. z o.o. kupiła od Pixi sp. z o.o. znak towarowy ABCD nr R.999999, ale nie wniosła o ujawnienie zmiany uprawnionego do tego znaku w rejestrze UPRP. W efekcie, w przypadku sporu (np. gdy w oparciu o znak ABC spółka Ixi wniesie sprzeciw do zgłoszenia znaku towarowego ABCO) Ixi sp. z o.o. będzie musiała wykazywać, że przysługuje jej prawo do znaku ABC. Jeżeli w odpowiednim terminie nie przedstawi odpowiednich dowodów, to ryzykuje, że sprzeciw nie zostanie przez urząd uwzględniony. A gdyby informacja, że to Ixi jest właścicielem znaku ABC była już widoczna w rejestrze UPRP – bo Ixi zadbałaby wcześniej o wpisanie jej jako właściciela znaku do rejestru – to nie byłoby problemu.
Przeniesienie prawa do znaku towarowego staje się bowiem skuteczne wobec osób trzecich z chwilą dokonania wpisu tego przeniesienia we rejestrze urzędu patentowego.
Nieaktualne dane w rejestrze mogą skutkować problemami prawnymi, w tym trudnościami w udowodnieniu prawa do znaku towarowego podczas sporu. Na przykład, jeśli firma zmieni adres, a urząd o tym nie został poinformowany i zmiana w rejestrze nie zostanie dokonana, to urząd wyśle korespondencję dotyczącą sporu na stary adres. W efekcie, firma może przegapić kluczowe terminy i przegrać sprawę.
Brak aktualnych danych w rejestrze Urzędu Patentowego może skutkować problemami przy przedłużaniu ochrony znaku towarowego czy patentu.
Natomiast nie ma sankcji prawnych ani kar, które urząd nakładałby na właściciela znaku, wzoru czy patentu, za to, że nie zaktualizował swych danych w rejestrze.
Pomożemy zaktualizować Twoje dane w rejestrze Urzędu Patentowego. Napisz do nas i zapytaj o ofertę!