Markę, hasło, nazwę przedsiębiorstwa czy logo można zarejestrować jako znaki towarowe.
Pomagamy naszym Klientom uzyskać ochronę znaków towarowych w Polsce, Unii Europejskiej oraz w niemal wszystkich krajach Świata.
Rejestracja znaku towarowego w UPRP, EUIPO, WIPO i innych urzędach – w tym się specjalizujemy!
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony. Znakiem towarowym może być na przykład: wyraz, rysunek, logo, sygnet, litera, cyfra, kolor, kombinacje kolorystyczne, hologram, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk. Najpopularniejsze są znaki towarowe słowne oraz znaki towarowe graficzne i słowno-graficzne. Zobacz przykłady znaków towarowych.
Znak towarowy chroniony jest zawsze w odniesieniu do wskazanych w zgłoszeniu towarów i/albo usług. Koszty badania, zgłoszenia i rejestracji znaku zależne są od ilości klas do których dane towary i usługi można sklasyfikować (zgodnie z tzw. klasyfikacją nicejską).
Bardzo ważne jest więc w pierwszej kolejności sporządzenie prawidłowego wykazu towarów i usług.
Do raz zgłoszonego znaku nie można już dodać kolejnych towarów/usług. Nie można też w nim „podmienić” grafiki. Można za to zgłosić drugi, taki sam znak, dla dodatkowych towarów lub usług albo z nową grafiką.
Na znaki towarowe udzielane są prawa ochronne.
Ochrona znaku towarowego może trwać teoretycznie w nieskończoność. Co 10 lat, licząc od daty zgłoszenia należy wnosić opłaty za kolejne okresy ochrony. Nie ma wymogu nowości zgłaszanego znaku.
Dopiero po tym, gdy urząd udzieli prawa ochronnego na znak towarowy, można przy znaku używać symbolu ®.
Z praktycznego punktu widzenia, prawo ochronne na znak towarowy nie jest bezwzględnym prawem do używania znaku. Służy ono do skutecznego sprzeciwiania się w przypadku, gdy podmiot trzeci używa, na danym terytorium, znaku towarowego identycznego (dla towarów/usług identycznych) lub podobnego (dla towarów/usług identycznych lub podobnych) do tego stopnia, by wprowadzić przeciętnego odbiorcę w błąd co do pochodzenia towarów/usług oznaczanych danym znakiem.
Gdy Klient zgłasza się do nas z prośbą o zastrzeżenie znaku towarowego, w pierwszej kolejności prosimy go by wskazał, na jakie towary (lub ich opakowania) dany znak towarowy będzie nakładany i/albo jakie usługi będą pod tym znakiem świadczone. Na podstawie tych informacji określamy, w jakich klasach towarowych klasyfikacji nicejskiej znak powinien być chroniony.
Następnie, rekomendowane jest przeprowadzenie badania znaku znaku towarowego przez kancelarię patentową. Urząd przy zgłoszeniu wprawdzie nie wymaga, by takie badanie było wcześniej wykonane, jednak warto je zrobić po to, by sprawdzić czy zgłoszenie, a także samo używanie znaku na rynku, nie wiąże się z ryzykiem.
Jeśli po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badań znaku towarowego Klient zadecyduje o zgłoszeniu znaku do urzędu, to niezwłocznie przesyłamy Klientowi odpowiednie dokumenty do podpisu i wytyczne dotyczące opłat. Po skompletowaniu niezbędnych informacji i materiałów, przygotowujemy wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy i składamy go do odpowiedniego urzędu. Kto udziela praw ochronnych na znaki towarowe?
Jeśli postępowanie zgłoszeniowe przebiega będzie całkowicie bezproblemowo, urząd nie ma uwag i nikt nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia znaku, to po około 5-6 miesiącach od daty zgłoszenia można spodziewać się decyzji urzędu o udzieleniu ochrony na znak towarowy. Jeśli znak był zgłoszony do polskiego Urzędu Patentowego, to wydanie decyzji o rejestracji znaku przez urząd wiąże się z kolejną transzą opłat.
Kilka miesięcy (UPRP) lub kilka dni (EUIPO) od wydania decycji przez Urząd, otrzymujemy świadectwo – czyli oficjalny dokument potwierdzające rejestrację znaku towarowego. Wydawane przez UPRP świadectwa są papierowe, zaś przez EUIPO – elektroniczne.
Wspieramy naszych Klientów w zarejestrowaniu znaku towarowego również w innych krajach na całym Świecie:
Po zgłoszeniu znaku towarowego do urzędu, a już na pewno po tym gdy zostanie on zarejestrowany, warto zadbać o monitoring znaku towarowego.
Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy ma miejsce wtedy, jeśli konsument mógłby uznać, że towary / usługi opatrzone danym oznaczeniem pochodzą od tego samego przedsiębiorcy, lub od przedsiębiorców z nim powiązanych, co towary / usługi opatrzone zastrzeżonym znakiem towarowym wcześniejszym.
W przypadku naruszenia prawa do znaku towarowego, właściciel tego znaku może od naruszyciela dochodzić roszczeń na drodze cywilnej. Zazwyczaj w pierwszej kolejności do naruszyciela kieruje się wezwanie do zaniechania naruszeń, a jeśli takie pismo nie poskutkuje, można dochodzić roszczeń przed sądem.
Może zainteresują Cie również nasze nastepujące usługi: