Od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie nowe zaktualizowane stawki dotyczące opłat urzędowych EPO – Europejskiego Urzędu Patentowego. Co istotne, od tego momentu EPO będzie oferować 30% zniżki od opłat urzędowych dla najmniejszych podmiotów, które rzadko składają europejskie zgłoszenia patentowe. Ta zniżka będzie oparta na nowo wprowadzonych przepisach R.7a i R.7b Europejskiej Konwencji Patentowej (EPC), które wejdą w życie 1 kwietnia 2024 roku.
Zgodnie z zapisami R.7a(3) EPC, 30% zniżki będą dotyczyły następujących opłat:
Aby skorzystać z tej zniżki na podstawie R.7a(3) EPC, zgłaszający musi spełnić następujące warunki:
Obecna zniżka „językowa” na podstawie aktualnych przepisów Art.14(4) oraz R.6(3) i (4) EPC będzie nadal obowiązywać do końca marca 2024 roku. Zmienią się jednak zasady regulujące tę zniżkę – zamiast w R.6(3) i (4), będą one zawarte w R.7a(1) i (2) EPC.
Co więcej, możliwa jest kumulacja zniżek: podmiot, które spełnia warunki do uzyskania zniżki na podstawie R.7a(3) EPC, będzie mógł skorzystać również z dodatkowej zniżki na podstawie R.7a(1) EPC. Na przykład, jeśli mikroprzedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w Art.14(4) EPC i złoży wniosek o badanie w języku wskazanym w tym przepisie, to oprócz zastosowania zniżki z R.7a(3) EPC, będzie mogło uzyskać dodatkową zniżkę na opłatę zgłoszeniową lub opłatę za badanie.
Przykład obliczenia skumulowanych zniżek wygląda następująco: Jeśli opłata w wysokości 1000 euro zostanie obniżona o 30% – do 700 euro – zgodnie z przepisem 7a(1) EPC, a następnie dodatkowa 30% zniżka zostanie zastosowana na podstawie przepisu 7a(3) EPC, to drugą zniżkę obliczamy od kwoty 700 euro. Ostateczna opłata do uiszczenia, uwzględniając obie zniżki, wyniesie zatem 490 euro. Wynika z tego, że skumulowane zniżki powodują obniżenie pierwotnej opłaty o 51%.
Aby uzyskać pełną informację o zmianach w zniżkach na opłaty EPO, zapraszamy do zapoznania się z EPO Official Journal 2024, numer A8, pod adresem: https://www.epo.org/en/legal/official-journal/2024/01/a8.html
Rzecznik patentowy najlepszym doradcą w sprawach własności intelektualnej. Pomoże uzyskać patent, zarejestrować designu i znak towarowy. To odpowiednio przygotowany profesjonalista, posiadający specjalistyczną wiedzę, doświadczenie i znajomość orzecznictwa.
czytaj więcejZakładając, że proces jest całkowicie bezproblemowy, całość postępowania, od zgłoszenia znaku towarowego do daty jego rejestracji, zazwyczaj trwa około 6 miesięcy.
czytaj więcejWyjaśniamy jak zarejestrować znak towarowy – by jego ochrona jak najlepiej zabezpieczała prawo do marki lub loga.
czytaj więcej