Od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie nowe zaktualizowane stawki dotyczące opłat urzędowych EPO – Europejskiego Urzędu Patentowego. Co istotne, od tego momentu EPO będzie oferować 30% zniżki od opłat urzędowych dla najmniejszych podmiotów, które rzadko składają europejskie zgłoszenia patentowe. Ta zniżka będzie oparta na nowo wprowadzonych przepisach R.7a i R.7b Europejskiej Konwencji Patentowej (EPC), które wejdą w życie 1 kwietnia 2024 roku.
Zgodnie z zapisami R.7a(3) EPC, 30% zniżki będą dotyczyły następujących opłat:
Aby skorzystać z tej zniżki na podstawie R.7a(3) EPC, zgłaszający musi spełnić następujące warunki:
Obecna zniżka „językowa” na podstawie aktualnych przepisów Art.14(4) oraz R.6(3) i (4) EPC będzie nadal obowiązywać do końca marca 2024 roku. Zmienią się jednak zasady regulujące tę zniżkę – zamiast w R.6(3) i (4), będą one zawarte w R.7a(1) i (2) EPC.
Co więcej, możliwa jest kumulacja zniżek: podmiot, które spełnia warunki do uzyskania zniżki na podstawie R.7a(3) EPC, będzie mógł skorzystać również z dodatkowej zniżki na podstawie R.7a(1) EPC. Na przykład, jeśli mikroprzedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w Art.14(4) EPC i złoży wniosek o badanie w języku wskazanym w tym przepisie, to oprócz zastosowania zniżki z R.7a(3) EPC, będzie mogło uzyskać dodatkową zniżkę na opłatę zgłoszeniową lub opłatę za badanie.
Przykład obliczenia skumulowanych zniżek wygląda następująco: Jeśli opłata w wysokości 1000 euro zostanie obniżona o 30% – do 700 euro – zgodnie z przepisem 7a(1) EPC, a następnie dodatkowa 30% zniżka zostanie zastosowana na podstawie przepisu 7a(3) EPC, to drugą zniżkę obliczamy od kwoty 700 euro. Ostateczna opłata do uiszczenia, uwzględniając obie zniżki, wyniesie zatem 490 euro. Wynika z tego, że skumulowane zniżki powodują obniżenie pierwotnej opłaty o 51%.
Aby uzyskać pełną informację o zmianach w zniżkach na opłaty EPO, zapraszamy do zapoznania się z EPO Official Journal 2024, numer A8, pod adresem: https://www.epo.org/en/legal/official-journal/2024/01/a8.html
Wyjaśniamy jak zarejestrować znak towarowy – by jego ochrona jak najlepiej zabezpieczała prawo do marki lub loga.
czytaj więcejCo to jest wygaszenie rejestracji znaku towarowego? Czym wygaszenie różni sie od unieważnienia rejestracji znaku towarowego?
czytaj więcejJaki jest aktualny koszt zastrzeżenia marki lub logo? Poznaj koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce i w Unii Europejskiej.
czytaj więcej