Rzecznik patentowy to zawód o ponad stuletniej tradycji w Polsce, który odgrywa kluczową rolę w ochronie własności intelektualnej. W tym artykule opowiemy o tym, kim jest rzecznik patentowy, jakie są jego zadania i jak może pomóc przedsiębiorcom w skutecznym ubieganiu się o patenty, rejestrację wzorów przemysłowych oraz ochronę znaków towarowych.
Rzecznik patentowy to zawodowy pełnomocnik, który świadczy klientom pomoc prawną i techniczną w sprawach własności przemysłowej. Obok doradztwa patentowego i pomocy w zakresie znaków towarowych i designów, rzecznik patentowy wspiera klientów również w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji. Może również doradzić w zakresie prawa autorskiego.
Rzecznik patentowy może mieć ukończone studia techniczne – dla przykładu w Kancelarii Patentowej Patentbox rzecznicy patentowi są magistrami inżynierami (architektury i elektroautomatyki przemysłowej). Takie wykształcenie jest bardzo przydatne podczas prowadzenia badań patentowych, sporządzania opisów i prowadzeniu postępowań przed urzędem patentowym.
Istnieją również rzecznicy patentowi z wykształceniem prawniczym, jednak nie mają oni tytułu prawnika patentowego – posługują się również mianem rzecznika patentowego.
Rzecznik patentowy wykonuje zawód zaufania publicznego i objęty jest – podobnie jak adwokat czy radca prawny – tajemnicą zawodową. Tak jak adwokaci mają „tajemnicę adwokacką”, podobnie rzecznicy muszą dochować „tajemnicy rzecznikowskiej„.
Rzecznikiem patentowym może zostać osoba z wykształceniem wyższym, która ukończy 3-letnią aplikację rzecznikowską i zda państwowy egzamin z zagadnień prawnych i technicznych. Wykształcenie techniczne jest szczególnie przydatne, ponieważ rzecznik patentowy może zajmować się badaniami, przygotowywaniem opisów i prowadzeniem zgłoszeń wynalazków.
Polski rzecznik patentowy może reprezentować swoich klientów przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante oraz przed Biurem Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie. Może zajmować się uzyskaniem i utrzymaniem ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych i użytkowych oraz wynalazków. Rzecznik patentowy może również występować przed polskimi sądami powszechnymi w sprawach związanych z prawem autorskim, nieuczciwą konkurencją i ochroną własności przemysłowej.
Kancelaria rzecznika patentowego, czyli kancelaria patentowa, to właściwy adres, pod który należy zwrócić się szukając wsparcia w zakresie własności intelektualnej.
Nie należy mylić kancelarii patentowej z urzędem patentowym. To właśnie kancelarie patentowe mogą pomóc przedsiębiorcom w skutecznym ubieganiu się o patent, rejestrację wzoru lub ochronę marki i loga w urzędzie patentowym. Kancelaria patentowa świadczy wszechstronną pomoc w sprawach własności przemysłowej, zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. Kancelaria patentowa bywa też nazywana kancelarią prawa patentowego lub potocznie określana jako biuro patentowe.
Kancelaria patentowa oferuje szeroki zakres usług związanych z własnością intelektualną. Jej specjaliści przeprowadzają badania stanu techniki oraz zdolności patentowej wynalazków, co jest niezbędne przy ubieganiu się o dotacje, takie jak te z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Ponadto, kancelaria patentowa przeprowadza badania zdolności rejestrowej i legalności używania znaków towarowych, co ma ogromne znaczenie przy wdrażaniu nowych marek, haseł czy nazw firm. Zarządza również portfolio praw własności przemysłowej, pilnuje terminów przedłużania ochrony tych praw, składa wnioski o ujawnienie zmian w odpowiednich rejestrach oraz obsługuje korespondencję w ich sprawach.
Korzystając z usług kancelarii patentowej, przedsiębiorca może mieć pewność, że jego sprawa trafi w dobre ręce. Rzecznicy patentowi, prowadzący kancelarie, posiadają specjalistyczną wiedzę zarówno z zakresu prawa, jak i technologii. Przygotują zgłoszenie zgodnie ze sztuką, dopilnują ważnych terminów i będą profesjonalnie prowadzić procedurę zgłoszeniową.
W kancelariach patentowych często pracują również radcowie prawni lub adwokaci specjalizujący się w prawie własności intelektualnej. Wspierają oni rzeczników patentowych w kwestiach prawnych, udzielając profesjonalnych porad z zakresu prawa autorskiego, nieuczciwej konkurencji oraz strategii ochrony własności intelektualnej przedsiębiorstwa. Dodatkowo, kancelaria patentowa może zajmować się sporządzaniem umów, prowadzeniem negocjacji oraz wystosowywaniem wezwań do naruszycieli.
Dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu rzecznika patentowego, przedsiębiorca może mieć pewność, że jego sprawa zostanie profesjonalnie załatwiona.
Napisz do nas i zapytaj nas o ofertę!