Domena internetowa to unikalny adres używany do identyfikowania i dostępu do konkretnych zasobów lub lokalizacji w internecie. Domeny są często wykorzystywane w celu identyfikacji stron internetowych, serwerów poczty elektronicznej czy innych zasobów online. Każda domena składa się z dwóch głównych elementów: nazwy domeny i rozszerzenia. Na przykład, w domenie „mojafirma.com” nazwą domeny jest „mojafirma”, zaś rozszerzeniem – „.com”. Nazwa domeny jest często spersonalizowana lub dostosowana do konkretnej firmy, organizacji lub osoby, podczas gdy rozszerzenie, jak „.com”, „.pl” czy „.org”, określa typ domeny i jej przeznaczenie.
Więcej o rejestracji domeny internetowej przeczytasz tutaj.
Wbrew powszechnym poglądom, samo wykupienie domeny internetowej u rejestratora nie przyznaje prawa do nazwy tej domeny! Rejestracja domeny nie niesie więc za sobą ochrony marki. Zresztą, nie istnieje nawet coś takiego jak „własność domeny internetowej” per se. Wykupując domenę u rejestratora lub dostawcy hostingowego stajemy się jedynie abonentem domeny i możemy z niej korzystać tylko czasowo – zgodnie z warunkami zawartej z dostawcą czy rejestratorem umową.
Przy sporach o domeny internetowe kluczowe są dwa aspekty: czy któraś ze stron sporu zarejestrowała nazwę zawartą w domenie jako znak towarowy, oraz to, jak sporna domena była wykorzystywana.
Tylko rejestracja znaku towarowego zapewni Ci prawo do nazwy domeny internetowej i umożliwi realne ściganie naruszeń.
W pierwszej kolejności zadbaj zatem o zarejestrowanie nazwy Twojej domeny jako znaku towarowego.
Jeśli Twoja marka to Wesoły Roger, a Twoja domena to wesolyroger.pl – najlepiej zarejestrować znak towarowy „Wesoły Roger” – dla tych towarów i usług, które będą oferowane pod tą marką, w tym w Twojej witrynie internetowej. Oczywiście możliwa jest też rejestracja frazy „wesolyroger.pl” jako znaku towarowego.
Znak towarowy możesz zarejestrować w odniesieniu do terytorium Polski – w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej albo w odniesieniu do terytorium całej Unii Europejskiej – w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Nasza kancelaria może pomóc Ci w przygotowaniu i dokonaniu zgłoszenia znaku do urzędu.
Więcej o procedurze rejestracji znaku towarowego przeczytasz tutaj a o jej kosztach tutaj.
Naruszenie prawa do znaku towarowego w domenie internetowej ma miejsce, gdy ktoś zarejestruje i używa nazwy domeny, która jest identyczna lub podobna do istniejącego znaku towarowego, bez zgody właściciela tego znaku. W szczególności dotyczy to przypadku, gdy na stronach w domenie oferowane są towary lub usługi objęte rejestracją wcześniejszego znaku towarowego. Taka sytuacja bowiem może prowadzić do zamieszania wśród klientów oraz wprowadzać ich w błąd co do źródła produktów lub usług widocznych w domenie.
Działalność internetowego sklepu, w którego ofercie będą przetwory rybne i mięsne, w domenie sklep-lisner.pl z dużym prawdopodobienstwem zostanie uznane przez sąd za naruszenie prawa z rejestracji znaku towarowego Unii Europejskiej nr 018476785
W przypadku, gdy zidentyfikujesz naruszenie Twojego znaku towarowego, skonsultuj się ze specjalistą z zakresy własności intelektualnej – rzecznikiem patentowym. Udzieli Ci on rzeczowej porady i pomoże podjąć odpowiednie kroki prawne.
W pierwszej kolejności prawdopodobnie warto będzie wystosować wezwanie i zażądać zaniechania naruszeń. Jeśli to nie poskutkuje, rozważyć będzie trzeba postępowanie sądowe – przed sądem powszechnym albo sądem polubownym ds. domen internetowych.
Przyjmijmy, że chcesz zarejestrować domenę toloxx.pl i na stronach w tej domenie oferować farby. Domena toloxx.pl jest wolna i można ją wykupić – to jest zostać jej abonentem.
Ale uwaga! Wcale nie oznacza to, że możesz legalnie za pośrednictwem stron w tej domenie oferować farby – a przynajmniej oferta taka nie może być legalnie kierowana do odbiorców w żadnym z krajów UE. Bowiem w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, zarejestrowany jest znak towarowy słowny TOLOXX nr 018914061 w odniesieniu m.in. do farb.
Zatem jeżeli będziesz w witrynie toloxx.pl, oferować farby, albo nawet usługi malowania, to musisz liczyć się z pozwem ze strony właściciela ww. unijnego znaku towarowego TOLOXX, w ramach którego może on żądać od ciebie m.in. zaniechania używania domeny toloxx.pl dla takich towarów czy usług. Może mieć również wobec Ciebie roszczenia typowo majątkowe.
Z tego powodu, najlepiej już przed rejestracją domeny, a na pewno przed postawieniem strony internetowej w domenie, należy zbadać, czy używanie zawartej w domenie nazwy nie będzie naruszać wcześniejszych znaków towarowych. Takie badanie może dla Ciebie przeprowadzić profesjonalna kancelaria patentowa.
Nie czekaj, zastrzeż swój znak towarowy już dziś i chroń nazwę Twojej domeny internetowej!
Zapytaj nas o ofertę na rejestrację Twojego znaku towarowego.